Krynica Morska, Żeromskiego 2
Stegna, Powstańców Warszawy 56
tel. 509 415 833

www.apartamenty.mierzeja24.eu

Dla wędkarzy

Zalew Wiślany to akwen morskich wód wewnętrznych. Akwen obejmuje obrazowo obszar mniej więcej „dwóch i pół” jezior Śniardwy, a rozciągnięcie „wzdłuż” sprawia, iż do brzegu wciąż wydaje się „blisko”.

Powierzchnia zalewu to 382 km2 (a łącznie z Zalewem Kaliningradzkim wynosi 838 km2), długość to 35,1 km (razem z Zalewem Kaliningradzkim 90,7 km). Szerokość zalewu waha się od 6,8 km do 13 km, przy średniej głębokości 2,7 m. Im dalej na wschód, tym głębiej. Największa głębokość akwenu po naszej stronie wynosi około 5 metrów.

Zalew jest bardzo dobrą alternatywą dla wędkarzy-wczasowiczów, spędzających swój urlop na Mierzei Wiślanej. Dwutygodniowy pobyt z rodziną nad morzem nie musi oznaczać tak długiej rozłąki z wędkarstwem :-). Znajduje się tutaj sporo dobrych miejsc do wędkowania. Każda turystyczna miejscowość znajdująca się na Mierzei Wiślanej posiada dobry dostęp zarówno do plaż na Bałtyku, jak i do zalewu. Przykładami są porty rybackie w Krynicy Morskiej oraz w Kątach Rybackich. Dojście do brzegu jest dosyć trudną sprawą wynikającą z specyfiki zbiornika. Przy brzegu są rozwinięte trzcinowiska - sięgające nawet ponad 100 metrów.


Bardzo przydatna jest łódka z niezawodnym silnikiem spalinowym. Odległości pokonywane na zalewie są bardzo duże i bez niego ciężko się obejść. Wskazana byłaby również echosonda. Jednak na tak ogromnym akwenie mamy małe szanse na połowienie ryb z łodzi, zwłaszcza ze zdobyczami techniki i bez konsultacji z miejscowymi wędkarzami. Podczas pływania łodzią trzeba uważać na ,,krótką falę”. Jest ona spowodowana bardzo małą głębokością zalewu oraz bardzo dużą powierzchnią. Wielu ludzi straciło przez nią życie. Jednak jak podchodzimy do tematu z rozsądkiem to nic nie powinno się stać.

Charakterystyka dna jest różna. Im dalej na wschód od Kątów Rybackich, tym dno ulega zmianie z mulistego na bardziej twarde. Taki stan rzeczy ma miejsce dzięki dopływowi wody słodkiej z takich rzek jak: Nogat, Szkarpawa, Wisła Królewiecka oraz rzeka Elbląg.

Głównymi gatunkami ryb występującymi w zalewie są: leszcze, sandacze, okonie oraz płocie. Skład gatunkowy zmienia się z charakterem dna. W okolicach Kątów Rybackich występuje głównie leszcz, okoń oraz płoć, natomiast sandacz występuje tylko okresowo, przy czym im bliżej rosyjskiej granicy, tym jest on częściej spotykany.

Zbiornik ma ogromny potencjał. Znajduje się w nim ogromna masa zooplanktonu, która połączona ze słonawą wodą daje bardzo dobre warunki dla rozwoju i bytowania ryb. Bolączką zalewu są jednak rybacy. Wypływając łodzią z portu widać po horyzont tyczki od żaków. W przypadku ich braku śmiało mógłbym nazwać ten zbiornik rajem wędkarskim.

Na początku października, jako młody pan ichtiolog, wraz z kolegami uczestniczyliśmy w dwutygodniowych badaniach ichtiofauny Zalewu Wiślanego. Badania te były prowadzone przez Morski Instytut Rybactwa. Nasza baza noclegowa znajdowała się w bardzo ciekawym miejscu, a mianowicie w Kątach Rybackich, które są położone tuż nad samym Zalewem, przy czym do portu jednak mieliśmy około 1 km.

Głębokość w miejscowym porcie wynosiła około 3 metry. Jak na zalew to spora głębokość, która ulega zmianom na skutek przypływu i odpływu wody. Zmiany głębokości w niektórych częściach zbiornika mogą dochodzić nawet do 1 metra. Nie jest to jednak związane z typowymi pływami a z kierunkiem wiatru, który powoduje wypływ albo dopływ wody do zalewu przez Cieśninę Piławską. Wiąże się to również z wędrówkami ryb. I tak jednego dnia możemy bardzo ładnie połowić, a kolejnego nie mieć nawet brania.

Za każdym wyjściem do portu łowiliśmy po kilkadziesiąt okoni i okonków. Nie złowiliśmy żadnych wielkich okazów. Nasze największe ryby nie przekraczały 30 cm. Jednak ilość okoni rekompensowała brak większych ryb. Łowiliśmy techniką bocznego troka, za którą nie przepadam. Poza okoniami nie złowiliśmy innych ryb.

Bardzo chcieliśmy złowić sandacza, którego na dobrych miejscówkach w okolicach np. Przebrna, Piasków oraz Fromborka można sobie dobrze połowić. Niestety, z powodu braku środka pływającego oraz dużych odległości do tych miejsc, musieliśmy sobie odpuścić sandacze.

Po konsultacjach z miejscowymi okazało się, że na większe okonie (o tej porze) trzeba wypłynąć łódką. Nie wiem, ile w tym prawdy, ale miejscowy pochwalił się okoniem o wadze 1,5 kg. Takie ryby warte są już zachodu.

Odwiedziliśmy również port w Krynicy Morskiej. Na spinning nie mieliśmy nawet jednego brania, przy czym po powrocie do portu w Kątach okonie brały w najlepsze.

Dominującymi drapieżnikami w zbiorniku są okoń i sandacz. Ze szczupakiem jest znacznie gorzej. Sandacz zdominował go praktycznie całkowicie. Przy czym jeśli chodzi o bardzo ładne szczupakowe miejscówki, to znajdują się one przy ujściach Nogatu i Wisły Królewieckiej, gdzie występują liczne sitowia z roślinnością podwodną. Nie spotkałem wędkarzy zajmujących się łowieniem szczupaków, ale w okolicach ujść tych rzek na pewno będzie można je spotkać.

Również wędkarze łowiący na spławik mogą odnaleźć się w tym miejscu. Przy sprzyjających wiatrach – dosłownie :-). Mogą nieźle połowić leszczy, płoci, linów oraz karasi.

Jeżeli chodzi o pozwolenia na łowienie, zalew jest wodą morską. Pozwolenie można nabyć w praktycznie każdym kapitanacie portu. Na 100% jest to możliwe w Sztutowie, Fromborku oraz innych większych miejscowościach. A co ciekawe pozwolenie jest ważne przez rok od daty wystawienia dokumentu. Opłata za cały rok wynosi około 40 zł i uprawnia nas do łowienia na całym polskim wybrzeżu.

Jeżeli wybieracie się na wakacje nad Mierzeję Wiślaną lub w jej okolice, to koniecznie zabierzcie ze sobą wędki. Przy małym przypływie szczęścia wasz urlop nie będzie oznaczał tylko siedzenia na zatłoczonej plaży, ale może i być bogaty w wędkarskie emocje.

Mierzeja Wiślana

Jedną wielką atrakcją turystyczną jest sama Mierzeja Wiślana i jej unikatowych charakter. Niewiele jest miejsc w Polsce, gdzie duże słone i słodkie zbiorniki wodne oddziela tak wąski pas ziemi. Uwarunkowania historyczne i geograficzne sprzyjają turystom, którzy oprócz opalania na plaży cenią sobie przygodę...

Krynica Morska to doskonałe miejsce do długich wycieczek i spacerów. Szczególne położenie - od północy Morze Bałtyckie, od południa Zalew Wiślany - tworzy niepowtarzalny klimat. Czyste powietrze pełne jodu, wiecznie zielone lasy sosnowo-bukowe, szerokie plaże przyciągają miłośników natury. Piękno okolicy podziwiać można z najwyższej wydmy - Wielbłądziego Garbu. Rozpościera się stamtąd widok na morze, zalew, wzgórza Wysoczyzny Elbląskiej oraz Frombork. Wieżę Katedry Fromborskiej podziwiać można również z mola spacerowego, które znajduje się nad Zalewem Wiślanym... więcej: mierzeja wiślana

stat4u Apartamenty w Krynicy Morskiej i Stegnie, tel. 509 415 833
Wszelkie prawa zastrzeżone © Agencja reklamowa IdealMedia.pl Profesjonalny System CMS